Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Sekretarz energii USA Rick Perry i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podpisali w dniu 8 listopada 2018 r. w Warszawie Wspólną Deklarację Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Pozwoli to zmniejszyć zależność energetyczną naszego kraju od Rosji na rzecz budowy nowego zdywersyfikowanego portfela dostaw gazu ziemnego w oparciu m.in. o dostawy z kierunku amerykańskiego.– Współpraca z USA w zakresie polityki energetycznej ma dla nas strategiczne znaczenie – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Czytaj dalejPolsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Reaktor jądrowy Maria pomaga w rozwoju polskiej nauki

Na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku pod Warszawą znajduje się jedyny polski reaktor jądrowy Maria, o mocy 30 MW. Nie produkuje energii elektrycznej, lecz napromienia izotopy niezbędne do ratowania ludzkiego życia, pomaga w wytwarzaniu nowych materiałów dla przemysłu i w prowadzeniu badań fizycznych.

Czytaj dalejReaktor jądrowy Maria pomaga w rozwoju polskiej nauki

Mocno rośnie produkcja energii w elektrowniach jądrowych

Rok 2017 był piątym rokiem z rzędu, kiedy produkcja energii jądrowej rosła. Światowa produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych w 2017 r. wyniosła 2506 TWh, co oznacza wzrost o 29 TWh w porównaniu z 2016 r. i o 160 TWh w porównaniu z 2012 r. Wzrosty będą także w nadchodzących latach.

Czytaj dalejMocno rośnie produkcja energii w elektrowniach jądrowych

1000 MW w elektrowni jądrowej będzie kosztować 15 mld zł

Szacunkowy koszt planowanej budowy elektrowni jądrowej wynosi ok. 15 mld zł za 1000 MW. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, w tym m.in. liczby i mocy bloków jądrowych. Można przyjąć, że dla elektrowni o mocy 3000 MW będzie to ok. 45 mld zł, natomiast przy 4500 MW ok. 67 mld zł plus koszty finansowe, które będą mocno zależne od źródła kapitału – poinformował Tadeusz Skobel, wiceminister energii.

Czytaj dalej1000 MW w elektrowni jądrowej będzie kosztować 15 mld zł

W spółkach energetycznych pozostało ponad 20mld zł – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski

W ciągu ostatnich trzech lat sytuacja finansowa w spółkach energetycznych wyglądała bardzo dobrze. Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że zostało w nich ponad 20 mld zł, które zwiększają ich potencjał inwestycyjny. Wskazał również, że dobrym wykorzystaniem tego potencjału, byłaby budowa elektrowni jądrowej. Trwają już badania środowiskowe odnośnie potencjalnej lokalizacji przedsięwzięcia.

Czytaj dalejW spółkach energetycznych pozostało ponad 20mld zł – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski