Polsko-koreańska umowa ws. energetyki jądrowej. Koreańczycy przygotowują ofertę dla Polski

Polsko-koreańska umowa ws. energetyki jądrowej. Koreańczycy przygotowują ofertę dla Polski

Przedstawiciele rządów Polski i Republiki Korei podpisali wspólne oświadczenie o współpracy w sektorze energetycznym, w tym jądrowym oraz o powołaniu Wspólnego Komitetu ds. Współpracy Energetycznej. Koreańska grupa KHNP najpóźniej do marca 2020 r. przedstawi ofertę na budowę w Polsce 6 reaktorów jądrowych APR 1400.

Moon Sung-Wook, minister handlu, przemysłu i energii Republiki Korei oraz Chung Jae-Hoon, prezes i CEO Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) spotkali się 5 listopada 2021 w Warszawie z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Po spotkaniu przedstawiciele obu rządów podpisali wspólne oświadczenie o współpracy w sektorze energetycznym, w tym jądrowym oraz o powołaniu Wspólnego Komitetu ds. Współpracy Energetycznej.

KHNP podała, że celem wyżej wskazanego spotkania było omówienie udziału Republiki Korei w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej, a spotkanie na poziomie rządowym zostało poprzedzone podpisaniem porozumienia o współpracy w zakresie rozwoju lokalnego łańcucha dostaw pomiędzy KHNP i Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS).

Porozumienia firm koreańskich z polskimi

Ponadto, jak podała KHNP, inne firmy wchodzące w skład grupy eksperckiej „Team Korea”, zawarły porozumienia MOU ( memorandum of understanding ) z polskimi firmami w celu nawiązania ścisłej współpracy w zakresie dostaw sprzętu, budowy, planów lokalizacyjnych i rozwoju.

Zgodnie z komunikatem Doosan Heavy Industries & Construction podpisał porozumienia o wspólnym wejściu na rynek polski i środkowoeuropejski ze spółkami Chemar Rurociągi oraz Remak Energomontaż, a konsorcjum Daewoo Engineering & Construction i Doosan Heavy Industries & Construction podpisało porozumienia z firmami Budimex i Mostostal Warszawa o współpracy w sektorze budowlanym.

Podczas spotkania rządowego, jak podaje KHNP,  minister Moon Sung-Wook podkreślił, że rząd Republiki Korei wspiera program polskiej energetyki jądrowej i potwierdził wolę Korei do udziału w nim.

Chung Jae-Hoon, prezes i CEO firmy KHNP przedstawił plany związane ze złożeniem oferty, która „ma być najbardziej konkurencyjna pod względem technologii, ekonomicznej wykonalności i finansowania”.

Koreańska oferta w I kwartale 2022 roku 

Spółka podała, że Chung Jae-Hoon oświadczył, że KHNP zamierza złożyć ofertę polskiemu rządowi w I kwartale 2022 roku.

Propozycja, jak podała KHNP, obejmuje technologię (m.in.  rodzaj reaktora), koszt projektu, harmonogram budowy, finansowanie i zarządzanie projektem. Dokument doprecyzuje również plany odnośnie lokalizacji, transferu technologii, szkoleń i edukacji, „którymi polski rząd jest bardzo zainteresowany”.

KHNP zaproponuje Polsce projekt reaktora jądrowego o nazwie APR1400. Wskazano też, że polski rząd poszukuje długoterminowego partnera strategicznego zdolnego sfinansować 49 proc. projektu i zgodnie z tymi wymogami, KHNP opracowuje obecnie konkretne rozwiązanie finansowe.

Spółka, jak podano, planuje zaproponować konkurencyjny model finansowania obejmujący finansowanie dłużne i kapitałowe. 

KHNP podała, że zainicjowała już odpowiedni proces z doradcami finansowymi, jednocześnie współpracując z rządem Republiki Korei i bankami rządowymi, w tym z Export-Import Bank of Korea (K-EXIM) i Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE).

 

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: