Koreańczycy zaoferują Polsce technologię do budowy elektrowni jądrowej

W Polsce oraz w Europie środkowo-wschodniej prowadzimy serwis dla energetyki zawodowej i realizujemy projekty w zakresie instalacji ochrony środowiska, głównie odsiarczania spalin. Jesteśmy jedną z firm, która będzie oferować Polsce technologię budowy elektrowni jądrowych – mówi Mariusz Marciniak, dyrektor Doosan Power Systems na Europę środkowo-wschodnią.

Czytaj dalejKoreańczycy zaoferują Polsce technologię do budowy elektrowni jądrowej

Słowacy policzyli, obejdą się bez węglowych blok

Z analiz słowackiego Ministerstwa Gospodarki wynika, że co najmniej do 2030 roku w kraju nie będzie potrzeby budowy bloków węglowych. Aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło, wystarczy realizowana rozbudowa siłowni jądrowych i źródeł kogeneracyjnych opartych na gazie, oraz OZE. Wiele wskazuje, że nowe, duże bloki węglowe w ogóle już nie powstaną.

Czytaj dalejSłowacy policzyli, obejdą się bez węglowych blok

Fotowoltaika i energetyka nuklearna – dziś najbardziej perspektywiczne

Mimo sprzeciwu Polski na czerwcowym szczycie i zablokowania neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na czyste technologie w produkcji energii – ocenia dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj dalejFotowoltaika i energetyka nuklearna – dziś najbardziej perspektywiczne

Zacieśnienie współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi

12 czerwca 2019 r. w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz sekretarz energii USA Rick Perry podpisali Memorandum of Understanding (MoU) w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Porozumienie to wyraża gotowość obu stron do współpracy przy polskim projekcie jądrowym.

Czytaj dalejZacieśnienie współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi

Ecol umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Spółka Ecol z Rybnika przeprowadziła czyszczenie hydrodynamiczne oraz płukanie układów olejowych dwóch nowych turbogeneratorów bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Mochowce na Słowacji. Usługa miała na celu przygotowanie nowych układów olejowych do pierwszego uruchomienia turbozespołów. Podobne prace zaplanowano jeszcze na ten rok przy bloku nr 4.

Czytaj dalejEcol umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Decyzja w kwestii finansowania energetyki jądrowej jest już w przygotowaniu

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że decyzja w kwestii finansowania energetyki jądrowej jest w przygotowaniu. Jak zaznaczył – „Prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami w Polskim Projekcie Jądrowym. Oczekujemy oferty pakietowej z wkładem kapitałowym”.

Czytaj dalejDecyzja w kwestii finansowania energetyki jądrowej jest już w przygotowaniu