Drugi blok z reaktorem EPR rozpoczął komercyjną pracę

Drugi blok z reaktorem EPR rozpoczął komercyjną pracę

Blok nr 2 w elektrowni jądrowej Taishan w Chinach, wyposażony w reaktor EPR, 7 września 2019 r. rozpoczął komercyjną eksploatację. To drugi pracujący na świecie blok jądrowy z reaktorem EPR. EDF podkreśla, że energetyka jądrowa jest najlepszym sposobem na ograniczenie emisji CO2.


Blok Taishan 2 rozpoczął komercyjną pracę po ustawowym teście polegającym na ciągłej pracy przy pełnej mocy przez 168 godzin. Test rozpoczął się w sobotę, 30 sierpnia o 17:15 czasu lokalnego.

W grudniu 2018 r. rozpoczął pracę pierwszy na świecie reaktor EPR – w bloku Taishan 1. EDF zapewnia, że blok osiąga bardzo dobre wyniki operacyjne.

Dwa reaktory w Taishan mają wyprodukować do 24 TWh energii elektrycznej rocznie i będą w stanie zaopatrywać ok. pięć milionów odbiorców.

Elektrownia Taishan, składająca się z dwóch reaktorów EPR o mocy 1750 MW każdy, jest największym projektem współpracy w sektorze energetycznym pomiędzy Chinami i Francją.

Do obsługi obu reaktorów potrzeba prawie 800 osób.

Elektrownia Taishan jest zarządzana przez spółkę TNPJVC, w której 51 proc. udziałów ma chiński koncern China General Nuclear Power Corp. (CGN), 30 proc. należy do francuskiego koncernu EDF a 19 proc. jest w rękach chińskiej Guangdong Energy Group.

Doświadczenie zdobyte podczas uruchomienia pierwszego reaktora EPR w bloku Taishan 1 w dniu 13 grudnia 2018 r. pozwoliło skrócić o 3 miesiące okres między załadunkiem paliwa a rozpoczęciem eksploatacji, przy utrzymaniu identycznych warunków bezpieczeństwa. EDF podkreśla, że to pokazuje potencjał optymalizacji budowy kolejnych bloków z reaktorami EPR.

EDF zapewnia, że od momentu uruchomienia, reaktor nr 1 osiąga doskonałe wyniki operacyjne. Wiedza i doświadczenie z chińskich projektów ma być wykorzystana przy budowie kolejnych bloków z reaktorami EPR.
Na placu budowy przewinęło się łącznie ponad 15 tys. pracowników. W budowę reaktora zaangażowanych było prawie 40 francuskich firm. Przychody wygenerowane dla sektora francuskiego szacuje się na około 2,4 mld euro.

Teren zajmuje powierzchnię 400 hektarów. Obecnie bloki z takimi reaktorami są budowane w elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

EDF i CGN współpracują także przy przygotowaniach do budowy elektrowni Sizewell C (gdzie ma być reaktor EPR), a także w projekcie Bradwell B opartym na chińskiej technologii Hualong.

Budowa bloku Taishan 1 rozpoczęła się w 2009 roku, a budowa bloku Taishan 2 rozpoczęła się w 2010 r. Te dwie jednostki są odpowiednio trzecim i czwartym reaktorem EPR (European Pressurized Reactor – reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji), który zaczęto budować na świecie.

Wcześniej bloki z reaktorami EPR zaczęto budować w Finlandii (Olkiluoto III) oraz Francji (Flamanville 3).
EDF podkreślał wcześniej, że na budowie bloków Taishan 1 i Taishan 2 wykorzystano doświadczenia z przedłużających się prac budowlanych w elektrowniach Olkiluoto 3 oraz Flamanville 3.

Niedawno francuski prezydent Emmanuel Macron poprosił EDF o zbadanie możliwości budowy nowych reaktorów jądrowych EPR. Ewentualna decyzja o takich inwestycjach ma zostać podjęta nie wcześniej, niż w 2021 r.

EDF jest jednym z partnerów, z którymi rozmawia polski rząd ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: