Amerykański przemysł chce uczestniczyć w polskim programie jądrowym

Amerykański przemysł chce uczestniczyć w polskim programie jądrowym

Rozmowy międzyrządowe o możliwościach współpracy w zakresie energetyki jądrowej oraz spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego to główne punkty wizyty delegacji Ministerstwa Energii w Stanach Zjednoczonych.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii rozmawiali w Departamencie Energii USA z wiceministrem energii ds. międzynarodowych Theodorem J. Garrishem.

Delegacja resortu uczestniczyła także w spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Wykonawczego Prezydenta USA, Departamentu Stanu oraz Departamentu Handlu.

Podczas rozmów z amerykańskimi korporacjami z branży nuklearnej rozmawiano o możliwościach współpracy przemysłowej pomiędzy firmami z obu krajów, w tym o szansach na włączenie polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego.

Delegacja resortu pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Józefa Sobolewskiego złożyła wizytę w Waszyngtonie w dniach 5-6 września 2018 r.

Wcześniej resort energii informował, że wybór miejsca budowy elektrowni jądrowej zostanie dokonany po zakończeniu badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które potrwają do 2019 r.

Obecnie prowadzone są badanie lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch potencjalnych lokalizacjach. Obie znajdują się w województwie pomorskim, w miejscowościach Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino.

Szacunkowy koszt planowanej budowy elektrowni jądrowej wynosi ok. 15 mld zł za 1000 MW. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, w tym m.in. liczby i mocy bloków jądrowych. Można przyjąć, że dla elektrowni o mocy 3000 MW będzie to ok. 45 mld zł, natomiast przy 4500 MW ok. 67 mld zł plus koszty finansowe, które będą mocno zależne od źródła kapitału – poinformował Tadeusz Skobel, wiceminister energii.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: