GE pomoże EDF zbudować elektrownię jądrową w Indiach

GE pomoże EDF zbudować elektrownię jądrową w Indiach

Przedstawiciele grup EDF i GE podpisali umowę o współpracy w projekcie budowy sześciu reaktorów EPR w miejscowości Jaitapur w Indiach. To ma być największy projekt jądrowy na świecie, o łącznej mocy blisko 10 GW.

  • Porozumienie zakłada, że GE zaprojektuje i dostarczy główne elementy konwencjonalnej części do każdego z sześciu reaktorów elektrowni jądrowej Jaitapur, chodzi m.in. o turbiny parowe typu Arabelle.
  • GE zaoferuje również pomoc operacyjną oraz program szkoleniowy dostosowany do potrzeb NPCIL, indyjskiego właściciela i operatora przyszłej elektrowni jądrowej.
  • Z kolei EDF będzie integratorem inżynieryjnym dla całego projektu, odpowiedzialnym za połączenie wyspy jądrowej, części konwencjonalnej oraz systemów pomocniczych.

Umowa EDF z GE jest ważnym krokiem w realizacji umowy zawartej 10 marca 2018 r. Wtedy to Jean-Bernard Lévy, prezes EDF oraz Satish Kumar Sharma, prezes Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL), podpisali umowę o budowie sześciu reaktorów EPR w miejscowości Jaitapur w Indiach. To ma być największy projekt jądrowy na świecie, o łącznej mocy blisko 10 GW.

GE jest wieloletnim partnerem grupy EDF. Firma jest głównym dostawcą konwencjonalnych urządzeń dla wielu francuskich elektrowni takich jak Flamanville 3 i Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

To strategiczne porozumienie jest nowym krokiem w realizacji projektu Jaitapur, największego projektu nuklearnego na świecie. Ta współpraca z GE, oparta na komplementarności naszych umiejętności i konwergencji naszych długoterminowych strategii w Indiach – powiedział Xavier Ursat, dyrektor wykonawczy EDF ds. energii jądrowej i inżynierii.

Ta umowa to kolejny element naszej współpracy w rozwoju projektów jądrowych. GE od dłuższego czasu wspiera Indie w tych wyzwaniach energetycznych – dodał Andreas Lusch, prezes dywizji steam power w GE.

EDF będzie dostawcą reaktorów EPR dla elektrowni Jaitapur. EDF będzie także odpowiedzialne za całą inżynierię, badania i wszystkie zamówienia w dwóch pierwszych reaktorach. W przypadku czterech pozostałych jednostek odpowiedzialność za niektóre badania i dostawy spadnie na lokalne indyjskie firmy.

Jako właściciel i przyszły operator elektrowni jądrowej Jaitapur NPCIL ma odpowiadać za uzyskanie wszystkich autoryzacji i certyfikatów wymaganych w Indiach. EDF i jego partnerzy przemysłowi będą pomagać NPCIL na etapie budowy. Projekt zakłada stałe zwiększanie udziału indyjskich firm w budowie bloków, w przypadku ostatnich dwóch bloków udział ten ma być na poziomie 60 proc.

Historia projektu Jaitapur sięga roku 2010. Wówczas to podpisano umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej pomiędzy Francją a Indiami.

Jaitapur znajduje się niedaleko Mumbaju, na zachodnim wybrzeżu Indii, nad Morzem Arabskim.

Reaktory EPR są budowane m.in. w Chinach. W reaktorze EPR w elektrowni Taishan w Chinach została już przeprowadzona pierwsza nuklearna reakcja łańcuchowa. Blok Taishan 1 ma zostać podłączony do sieci do końca 2018 r.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: