Pierwszy na świecie reaktor jądrowy EPR rozpoczął produkcję energii

Pierwszy na świecie reaktor jądrowy EPR rozpoczął produkcję energii

29 czerwca 2018 r. o godz. 17:59 czasu lokalnego reaktor EPR w chińskiej elektrowni Taishan 1 został podłączony do sieci elektroenergetycznej. To pierwszy reaktor EPR na świecie, który rozpoczął produkcję energii elektrycznej.


Elektrownia Taishan to największy projekt w ramach współpracy energetycznej Francji i Chin.

Elektrownia jest zarządzana przez spółkę TNPJVC, w której 51 proc. udziałów ma chiński koncern China General Nuclear Power Corp. (CGN), 30 proc. należy do francuskiego koncernu EDF a 19 proc. jest w rękach chińskiej grupy Yuedian.

Budowa bloku Taishan 1 rozpoczęła się w 2009 roku, a budowa bloku Taishan 2 rozpoczęła się w 2010 r. Te dwie jednostki były odpowiednio trzecim i czwartym reaktorem EPR (European Pressurized Reactor – reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji), który zaczęto budować na świecie.

10 kwietnia 2018 r., po zakończeniu prac przygotowawczych i faz testowych, chińskie ministerstwo
ekologii i środowisko wydały dla bloku Taishan 1 pozwolenie na załadowanie paliwa jądrowego do reaktora. Operacja załadunku rozpoczęła się tego samego dnia.

Pierwsza reakcja łańcuchowa w reaktorze nr. 1 odbyła się 6 czerwca, a 29 czerwca pomyślnie zakończono testy głównego generatora i podłączono blok do sieci.

Po pierwszym podłączeniu bloku do sieci, reaktor przejdzie próbny rozruch.

Gdy reaktor przejdzie wszystkie testy, będzie pracował z pełną mocą.

EDF podkreśla, że na budowie bloków Taishan 1 i Taishan 2 wykorzystano doświadczenia z przedłużających się prac budowlanych w elektrowniach Olkuluoto 3 w Finlandii oraz Flamanville 3 we Francji, które także będą wyposażone w reaktory EPR.

EDF planuje budowę reaktorów EPR w innych krajach, np. w Indiach. W elektrowni Jaitapur ma powstać sześć reaktorów EPR o łącznej mocy blisko 10 tys. MW.

China General Nuclear Power Corp (CGN), największy operator energetyki jądrowej w Chinach, prowadzi rozmowy o możliwości zbudowania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: