Tchórzewski: w I kwartale br. model finansowania elektrowni jądrowej

Tchórzewski: w I kwartale br. model finansowania elektrowni jądrowej

Do końca pierwszego kwartału 2017 r. chcemy zaprezentować nowy model finansowania projektu elektrowni atomowej w Polsce – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii w trakcie konferencji.

Jak powiedział, działania przygotowawcze są kontynuowane i muszą zostać szybko rozstrzygnięte.

Nasza gospodarka nie jest obojętna na energetykę jądrową. W Polsce mamy ok.300 przedsiębiorców powiązanych z tym sektorem – przekonuje Krzysztof Tchórzewski.

W swoich planach elektrownię jądrową uwzględniają już Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W lipcu 2016 r. Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE przedstawił prezentację z której wynika, że pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy ok. 1,65 GW zostanie uruchomiona w roku 2031.

To istotne opóźnienie wobec wcześniejszych planów. Przypomnijmy, że rząd PO-PSL 28 stycznia 2014 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W PPEJ zapisano, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W roku 2015 PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: