W Czechach powstaje atomówka w 3D

W Czechach powstaje atomówka w 3D

Cyfrowy model 3D elektrowni atomowej w Dukovanach tworzą czescy inżynierowie. Ma on pomóc w prowadzeniu remontów zakładu i poprawić bezpieczeństwo.

Podstawą do stworzenia modelu 3D jest ogromna ilość danych, które inżynierowie uzyskują za pomocą skanowania laserowego. Skan pilotażowy odbył się jesienią w trzeciej i czwartej jednostce produkcyjnej.

Obecnie model elektrowni Dukovany zawiera kompletne skany 3D 339 pomieszczeń. – Po całkowitym ukończeniu będzie obejmował 1127 pomieszczeń, hale produkcyjne i hale – powiedział rzecznik elektrowni atomowej Petr Bezdek.

Po co tworzony jest model całej elektrowni?

Są dwa główne powody. Pierwszym jest łatwiejsze planowanie prac remontowych. W normalnych warunkach wszystko opierałoby się na planach 2D. Jednak dzięki zeskanowaniu całej elektrowni prace remontowe będzie można planować dokładniej, a przez to szybciej. Ułatwienie będzie dotyczyło zwłaszcza tych części zakładu, do których dostęp normalnie jest ograniczony, lub nawet w ogóle niemożliwy.

Drugim powodem są względy bezpieczeństwa. Na modelu 3D  pracownicy zakładu będą mogli uczyć się o tym jak postępować w czasie zagrożeń, czy też wypadków.

Dukovany to elektrownia atomowa na południe od Brna. Zakład dysponuje czterema blokami o łącznej mocy ponad 2000 MW.

 

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: