Polska rozmawia z USA o reaktorach jądrowych

Polska rozmawia z USA o reaktorach jądrowych

Komisja Nadzoru Jądrowego (NRC) ze Stanów Zjednoczonych i Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) z Polski rozmawiały nt. dokumentacji dot. reaktorów AP 1000 produkcji Westinghouse. Reaktory AP 1000 to jedna z trzech technologii jądrowych, która będzie oferowana Polsce.

W dniach 20-22 kwietnia 2021 r. Komisja Nadzoru Jądrowego (NRC) ze Stanów Zjednoczonych przeprowadziła warsztaty z Państwową Agencją Atomistyki (PAA) z Polski pod nazwą „Zarządzanie dokumentacją aplikacyjną”.

Jak podkreśla ambasada Stanów Zjednoczonych, NRC regularnie współpracuje z PAA  i dzieli się know-how na temat bezpieczeństwa nuklearnego.

– NRC omawiała doświadczenia dotyczące reaktorów Westinghouse AP1000, które są w trakcie budowy w stanie Georgia. Ta współpraca to symbol zaangażowania USA w najwyższe standardy i bezpieczeństwo nuklearne – poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Westinghouse jest jednym z potencjalnych dostawców reaktorów do polskich elektrowni jądrowych. W połowie marca 2021 r. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski spotkał się w Warszawie z prezesem Westinghouse Patrickiem Fragmanem.

Piotr Naimski poinformowal że Westinghouse przygotowuje techniczną część oferty na budowę elektrowni jądrowych w Polce i ma na to 12 miesięcy. Jak dodał, druga część tej oferty będzie zawierała propozycję struktury finansowania polskiego projektu jądrowego, zakładającego budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce.

– Wynik tych prac będzie podstawą dla polskiego rządu dla zdecydowania o ewentualnym wyborze technologii – wyjaśnił Piotr Naimski.

Na świece działają cztery reaktory jądrowe AP 1000 produkcji Westinghouse – wszystkie w Chinach, dwie takie jednostki są budowane w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz Amerykanów o dostawę do Polski reaktorów jądrowych starają się także firmy francuskie z reaktorem EPR i firmy z Korei Płd z reaktorem APR 1400.

 

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: