Koreańczycy chcą zbudować elektrownie jądrowe w Polsce

Koreańczycy chcą zbudować elektrownie jądrowe w Polsce

Koreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zapewnia, że produkowane przez niego reaktory APR 1400 mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla polskich elektrowni jądrowych.

– KHNP dzięki swojej wiedzy specjalistycznej, doświadczeniu oraz możliwościom finansowania i współpracy z partnerami krajowymi będzie doskonałym partnerem dla Polski, umożliwiając jej spełnienie ambicji o wprowadzeniu energii jądrowej – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w Dziale Rozwoju Biznesu w KHNP.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) posiada 24 elektrownie atomowe w Korei, zapewniające 29 proc. energii elektrycznej w tym kraju.

Będzie oferta finansowa 

Budowa elektrowni jądrowej to duże przedsięwzięcie finansowe. Dlatego – jak zapewniono – KHNP dokłada starań w poszukiwaniu zadowalających rozwiązań finansowych poprzez współpracę z rządem Korei, agencjami kredytów eksportowych oraz globalnymi instytucjami finansowymi.

Oferta strony koreańskiej dla realizacji polskiego programu jądrowego mogłaby obejmować kompleksowy pakiet finansowy, w tym inwestycje kapitałowe KHNP, finansowanie dłużne od koreańskich agencji kredytowych oraz podobnych instytucji z krajów dostarczających sprzęt do projektu, jak również finansowanie pozyskane od międzynarodowych banków komercyjnych oraz innych podmiotów.

KHNP jest gotowe do podjęcia rozmów z polskimi władzami, aby lepiej zrozumieć potrzeby polskiego projektu i ostateczny kształt modelu finansowania energetyki jądrowej.

– Doświadczenie w zarządzaniu projektami i dostęp do stabilnego finansowania to niezbędne elementy do udanej realizacji tak kompleksowego projektu jakim jest budowa elektrowni jądrowej. Jesteśmy gotowi, aby podjąć współpracę z Polską i zbudować polską elektrownię jądrową, posiadamy bowiem dostęp do sprawdzonej koreańskiej technologii jądrowej oraz możemy zabiegać o odpowiednie rozwiązania finansowe – powiedział Sang Don Kim.

Polsko-koreańskie rozmowy jądrowe

Polska i Korea Południowa prowadziły już międzyrządowe rozmowy o współpracy jądrowej. W 2017 r. w Korei Płd. przebywał ówczesny wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Zaletą koreańskiej oferty może być to, że w Polsce działa kilka firm z Korei Południowej znanych już w energetyce. Pierwszą z nich jest Doosan, będący dostawcą urządzeń do energetyki, kogeneracji i petrochemii.

Doosan jest dostawcą zbiornika reaktora i wytwornic pary oraz innych komponentów bloku jądrowego reaktora APR 1400. Jest również odpowiedzialny za prefabrykacje wszystkich komponentów obiegu pierwotnego i wtórnego bloku APR 1400 dla polskiego projektu nuklearnego, wspólnie z Daewoo byłby odpowiedzialny za wszystkie prace budowlane i montażowe.

Na polskim rynku obecny jest także koreański koncern Posco, który budował m.in. spalarnię odpadów w Krakowie.

Zdaniem KHNP w Polsce jest blisko 300 przedsiębiorstw posiadających doświadczenia we współpracy z energetyką jądrową. Dotychczas koreańska spółka zidentyfikowała ponad 70 polskich podmiotów z branży inżynieryjnej, produkcji maszyn, budowlanej oraz energetycznej jako potencjalnych partnerów do uruchomienia budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

W latach 2018 i 2019 w Warszawie organizowano spotkania z przedstawicielami polskich firm o potencjalnej współpracy z KHNP przy polskim projekcie jądrowym.

Projekt za 24 miliardy dolarów

Koreański koncern buduje elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).  Elektrownia jądrowa Barakah ma mieć moc 5,6 tys. MW i będzie składała się z czterech bloków z reaktorami APR 1400. Po osiągnięciu pełnej zdolności będzie dostarczać około 25 proc. energii elektrycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W grudniu 2020 r. poinformowano, że pierwszy reaktor w elektrowni Barakah zakończył wszystkie testy i prace rozruchowe, wobec czego podniesiono moc reaktora do 100 proc.

Elektrownia będzie pierwszym obiektem nuklearnym świata arabskiego. Jest to obecnie największy projekt jądrowy w budowie na świecie, którego koszty mają wynieść 24 miliardy dolarów.

Elektrownia Barakah jest pierwszym miejscem na świecie, gdzie Korea Południowa eksportuje swoje reaktory APR 1400. Takie dwa reaktory działają już w Korei Płd. Pierwszy APR 1400, jednostka Shin Kori 1, wszedł do komercyjnej eksploatacji w Korei w 2016 r. W Korei Płd budowane są cztery kolejne takie jednostki.

APR 1400 to reaktor trzeciej generacji, o żywotności około 60 lat.

Reaktor APR 1400 w sierpniu 2019 r. uzyskał certyfikat amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (Nuclear Regulatory Commission – NRC). Dwa lata wcześniej Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements – EUR) zatwierdziła reaktor APR 1400. Dzięki temu spółka może dostarczyć reaktor jądrowy zgodny z wymogami europejskimi.

Wybór technologii jądrowej w ciągu roku

W połowie listopada 2020 r. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że wybór dostawcy technologii jądrowej dla Polski ma zostać dokonany na przełomie roku 2021 i 2022.

Rada Ministrów 9 października 2020 r. przyjęła aktualizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ). Zakłada się w nim budowę w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: