Minister energii weźmie udział w prezentacji raportu na temat obecnej sytuacji energetyki jądrowej w świecie

Minister energii weźmie udział w prezentacji raportu na temat obecnej sytuacji energetyki jądrowej w świecie

Minister energii Krzysztof Tchórzewski będzie uczestniczył w prezentacji opracowanego na „Massachusetts Institute of Technology” raportu „The Future of Nuclear Energy in a Carbon-Constrained World”. Prezentacja odbędzie się 22 stycznia 2019 roku o godz. 9:00 w siedzibie Ministerstwa Energii.Jak podał resort energii, na zaproszenie ministerstwa raport oraz płynące z niego wnioski przedstawi prof. Giacopo Buongiorno, prodziekan Wydziału ds. Nauk Jądrowych i Inżynierii Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Prof. Giacopo Buongiorno opublikował przeszło 80 artykułów w czasopismach z dziedziny bezpieczeństwa i projektowania reaktorów, dwufazowego przepływu i wymiany ciepła oraz technologii nanowłókien.

Jest dyrektorem Centrum Zaawansowanych Systemów Energetyki Jądrowej (CANES), które jest jednym z ośmiu centrów energii niskoemisyjnej (LCECs) w ramach Inicjatywy Energetycznej MIT (MITEI). Jest również dyrektorem MIT do spraw studium o przyszłości energii jądrowej w świecie ograniczanym przez węgiel.

W tworzeniu opublikowanego we wrześniu 2018 roku raportu, oprócz pracowników MIT, udział wzięło ok. 30 przedstawicieli środowisk naukowych, rządowych i finansowych – m.in. szef Nuclear Energy Agency OECD William Magwood oraz były przewodniczący Komisji ds. Energii Jądrowej w USA Richard Meserve.

Raport opisuje obecną sytuację energetyki jądrowej na świecie i podtrzymuje tezę, że opanowanie przez człowieka energii jądrowej dla celów pokojowych było jednym z największych osiągnięć XX wieku. Natomiast nowym wyzwaniem XXI wieku jest konieczność znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym wzrastającym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Autorzy raportu odpowiadają na pytanie, czy rozwój energetyki jądrowej może być rozwiązaniem tego problemu i formułują szereg rekomendacji, których wdrożenie mogłoby na to pozwolić.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: