Lokalizacji elektrowni jądrowej efektem rozmów o polityce energetycznej

Lokalizacji elektrowni jądrowej efektem rozmów o polityce energetycznej

Dyskusja o projekcie polityki energetycznej (PEP) ma zakończyć się do 15 stycznia 2019 r. Efektem rozmów powinno być wskazanie lokalizacji elektrowni atomowej.

23 listopada Ministerstwo Energii przedstawiło do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Państwa (PEP) do 2040 r. Projekt mówi o powstaniu w Polsce nawet sześciu bloków jądrowych o sumarycznej mocy 6-9 GW. Pierwszy z nich miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne co dwa lata do 2043 r.

Dalej nieznana jest lokalizacja elektrowni jądrowej. Komentarza w tej sprawie udzieliła, zapytana o to przez dziennikarzy, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz: „Przypominam, że mamy w dyskusji strategię polityki energetycznej. Ta dyskusja ma się zakończyć do 15 stycznia. Myślę, że jednym z efektów, konkluzji dyskusji, powinna być chociażby (lokalizacja – red.). To, że elektrownia atomowa znalazła się w strategii, to już wiemy. Myślę, że jednym z elementów konkluzji jest również wybór lokalizacji. Bo z tego, co mi wiadomo, jak mówił minister Tchórzewski, on miał na ukończeniu dwie lokalizacje, gdzie miał przesądzić ostatecznie„.

Wiadomo, że wybór ma zostać dokonany na podstawie badań środowiskowych i lokalizacyjnych przez inwestora – spółkę PGE EJ1.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: