Korea Południowa zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

Korea Południowa zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

20 września w Warszawie odbyło się I Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe. Firmy z Korei Południowej zaprezentowały swój potencjał oraz zadeklarowały, że są zainteresowane udziałem w polskim programie jądrowym.

-Jako strategiczny partner Polski, Republika Korei jest gotowa wziąć udział w projekcie polskiej elektrowni jądrowej, na zasadzie obopólnych korzyści- zapewnił ambasador Korei Południowej w Polsce Sung-Joo Choi, otwierając tymi słowami Forum.

Korea Hydro&Nuclear Power, jako jeden z 5 przedsiębiorstw, w 2013roku wyraził gotowość do partnerstwa przy budowie polskiej elektrowni jądrowej.

Za sprawą nowego rządu, Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest obecnie aktualizowany. Jednak przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej w ME zapewniają, że zrobią wszystko, by do końca roku uzyskać aprobatę rządu dla najistotniejszych kwestii. W ciągu najbliższych trzech miesięcy pojawi się również polityka energetyczna państwa, która będzie zakładała obecność w Polsce energii pochodzącej z atomu.

PPEJ docelowo zakłada wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych. Ich moc sumaryczna ma nie przekraczać 6 GW. Polski wkład jest przewidywany na 30 proc., a docelowo 60 proc.

Swoje wsparcie zadeklarował koncern Doosan Heavy Industries&Construction. Z ich fabryk pochodzą m.in. najważniejsze elementy reaktorów AP1000 firmy Westinghouse, budowanych w USA i w Chinach. Do Polski są gotowi transferować technologie produkcyjne oraz udzielać wsparcia naszym producentom.

Podczas Forum swoją gotowość do współpracy z Koreańczykami zaprezentowały polskie firmy, zajmujące się budową instalacji przemysłowych: Rockfin, GOTECH, APS Energia, Ecol, Famet.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: