Powstaje parlamentarny zespół ds. energetyki jądrowej

Powstaje parlamentarny zespół ds. energetyki jądrowej

W Sejmie powstaje parlamentarny zespół ds. energetyki jądrowej. Na razie w jego skład wchodzi tylko dwóch posłów: Marcin Horała z PiS oraz Jan Klawiter z Prawicy Rzeczpospolitej (jest posłem niezrzeszonym). Obaj posłowie pochodzą z Pomorza, czyli regionu gdzie ma powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Przypomnijmy, że w marcu 2017 r. rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prace prowadzone są w dwóch lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, w województwie pomorskim.

Badania środowiskowe już trwają

Badania koncentrują się na działaniach niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym półroczu 2020 r.

Przedmiotem badań środowiskowych jest określenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko na etapach przygotowania, budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej.

Przedmiotem badań lokalizacyjnych jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej).

Dane zebrane w toku badań będą w kolejnych etapach prac przetwarzane i poddawane analizom modelowym. Wyniki prac są niezbędne w celu opracowania rozwiązań zapewniających bezpieczne funkcjonowanie elektrowni oraz ograniczenie do minimum jej oddziaływania na życie okolicznych mieszkańców i środowisko naturalne.

Badania prowadzone są przez spółkę PGE EJ 1 przy udziale wykonawcy programu badań tj. spółki ELBIS, wchodzącej w skład grupy kapitałowej PGE. Prace wykonywane przez ELBIS związane są między innymi z badaniami obejmującymi swoim zakresem sporządzenie modelu strukturalno-tektonicznego terenu oraz wykonaniem analizy prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień ziemi na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino. Wszelkie działania w zakresie badań są prowadzone przez PGE EJ 1 oraz ELBIS w sposób transparentny, z poszanowaniem przepisów polskiego prawa i wytycznych międzynarodowych oraz w porozumieniu z instytucjami nadzoru środowiskowego.

Decyzje o dalszym sposobie realizacji programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą podejmowane w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Decyzje te mają zapaść najpóźniej do końca 2017 r.

Duże poparcie społeczne dla elektrowni jądrowej?

Wiosną 2015 roku ośrodek badawczy TNS Polska przeprowadził kolejną falę badań opinii publicznej na zlecenie spółki PGE EJ 1. Badania przeprowadzone zostały w gminach lokalizacyjnych woj. pomorskiego: Choczewie, Gniewinie i Krokowej oraz w Trójmieście.

Mimo cyklicznych zmian w poziomie poparcia dla inwestycji, nadal większość mieszkańców gmin lokalizacyjnych popiera budowę elektrowni jądrowej w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania (Choczewo – 71 proc., Gniewino – 72 proc., Krokowa – 66 proc.).

Poparcie mieszkańców Trójmiasta dla inwestycji utrzymuje się na względnie stałym poziomie bliskim 50 proc. W tej edycji badania 48 proc. trójmiejskich respondentów deklaruje poparcie dla planów realizacji takiej inwestycji w sąsiedztwie.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: