Rząd brytyjski zaaprobował koreański reaktor APR-1400 dla zaplanowanej nowej elektrowni jądrowej w Moorside. Po uzyskaniu akceptacji parlamentu, może to być drugim zamówieniem eksportowym zdobytym przez koreańską firmę KEPCO po sukcesie w wygranym przetargu na elektrownię jądrową w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2009 roku.
Według informacji podanych przez przedstawicieli rządu brytyjskiego, konsorcjum NuGen przygotowujące budowę elektrowni jądrowej Moorside w północno-zachodniej Anglii zostało powiadomione, że może zbudować w tej elektrowni reaktor APR 1400. NuGen poinformowało KREPCO o tej decyzji.
Firma NuGen powstała w 2009 roku jako spółka firmy japońskiej Toshiba i francuskiej ENGIE w celu zbudowania trzech reaktorów jądrowych w Moorside. Od początku 2017 roku firma KEPCO prowadziła rozmowy z firmą Toshiba, która posiada 60% udziałów w tej spółce, starając się o nabycie udziałów w NuGen. KEPCO chce wykupić 60% udziałów, które ma Toshiba i proponuje w zamian zastosowanie w tej elektrowni jej własnego reaktora APR 1400. Pierwotnie reaktory dla tej elektrowni miała dostarczyć firma Westinghouse, będąca filią firmy Toshiba w USA. Wielka Brytania sprzeciwiała się początkowo zmianie typu reaktora, aczkolwiek zaaprobowała możliwość kupna udziałów Toshiby przez KEPCO. Jednakże sytuacja zmieniła się, gdy społeczność międzynarodowa uznała konkurencyjność reaktora APR1400 po pomyślnym zrealizowaniu budowy w Barakah i po udowodnieniu jego bezpieczeństwa w Korei Południowej.
Reaktor APR1400 jest wodnym reaktorem ciśnieniowym III generacji zaprojektowanym przez KEPCO. Jest to ten sam model, co budowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Korei Południowej w elektrowni jądrowej Shin-Kori 5 i 6. Po wyborze nowego prezydenta, rząd koreański nakazał tymczasowe wstrzymanie budowy bloków 5 i 6 w elektrowni Shin-Kori. Jest to decyzja polityczna, która nie przesądza o przekreśleniu tego projektu.
W przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Barakah, cena uzgodniona przez KEPCO ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wynosiła 20,4 mld USD za cztery bloki z reaktorami APR1400. Oznaczało to nakłady inwestycyjne w wysokości 3,64 mln USD/MWe, przy czym cena ta obejmowała pierwsze wsady paliwowe dla tych reaktorów. Było to w 2009 roku. W październiku 2016 roku Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) i KEPCO poinformowały, że ostateczna cena reaktorów w Barakah wyniosła 24,4 mld USD. Oznacza to całkowite jednostkowe nakłady inwestycyjne równe 4,36 mln USD/MW. Gdyby cena reaktorów APR1400 planowanych dla EJ w Moorside była podobna, to reaktory te byłyby atrakcyjne ekonomicznie.
Budowa w elektrowni jądrowej Barakah przebiega zgodnie z planem. W maju 2017 r. przekazano pierwszy blok do rozruchu. Uruchomienie reaktora w sieci nastąpi w 2018 roku.
Autor: Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych