Francuski EDF wybuduje w Indiach największą elektrownię jądrową świata

Francuski EDF wybuduje w Indiach największą elektrownię jądrową świata

Jean-Bernard Lévy, prezes EDF oraz Satish Kumar Sharma, prezes Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL), podpisali umowę o budowie sześciu reaktorów EPR w miejscowości Jaitapur w Indiach. To ma być największy projekt jądrowy na świecie, o łącznej mocy blisko 10 GW.

Umowa określa ramy przemysłowe projektu, role i obowiązki obu partnerów, a także planowany harmonogram kolejnych kroków.

Zgodnie z warunkami umowy EDF będzie dostawcą reaktorów EPR. EDF będzie także odpowiedzialne za całą inżynierię, badania i wszystkie zamówienia w dwóch pierwszych reaktorach.

W przypadku czterech pozostałych jednostek odpowiedzialność za niektóre badania i dostawy spadnie na lokalne indyjskie firmy.

Jako właściciel i przyszły operator elektrowni jądrowej Jaitapur NPCIL ma odpowiadać za uzyskanie wszystkich autoryzacji i certyfikatów wymaganych w Indiach.

EDF i jego partnerzy przemysłowi będą pomagać NPCIL na etapie budowy.

Projekt zakłada stałe zwiększanie udziału indyjskich firm w budowie bloków, w przypadku ostatnich dwóch bloków udział ten ma być na poziomie 60 proc.

Historia projektu Jaitapur sięga roku 2010. Wówczas to podpisano umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej pomiędzy Francją a Indiami.

Jaitapur znajduje się niedaleko Mumbaju, na zachodnim wybrzeżu Indii, nad Morzem Arabskim.

Grupa EDF buduje także reaktory jądrowe w Wielkiej Brytanii. Tam ma łącznie powstać kilka bloków z reaktorami EPR.

6 stycznia 2018 r. EDF zakończył etap zimnych testów funkcjonalnych w budowanym bloku jądrowym EPR we francuskiej elektrowni Flamanville. EDF zapowiada, że nowy blok zostanie uruchomiony pod koniec 2018 r.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: