Wkrótce Rada Ministrów zajmie się projektem aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przedstawionym przez Ministerstwo Energii – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W Programie zaktualizowany zostanie m.in. harmonogram realizacji i sposobów finansowania rozwoju energetyki jądrowej.
Przypomnijmy, że minister energii zgodnie z art. 108 d ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe, jest zobowiązany do przygotowania aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, co zgodnie z zapisem art. 108 c ww. ustawy powinno być dokonywane co 4 lata. Minister energii zgodnie z art. 108 c Ustawy jest zobowiązany do przygotowania aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej co 4 lata. Poprzedni program został przyjęty przez Radę Ministrów 28 stycznia 2014 roku.
W przyjętym przez Radę Ministrów Sprawozdaniu z realizacji PPEJ zobowiązano Ministra Energii do przedstawienia Radzie Ministrów do końca 2017 roku aktualizacji PPEJ.
Mając na uwadze powyższe, konieczne jest przygotowanie i przedstawianie Radzie Ministrów zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej.
Przypomnijmy, że niedawno Ministerstwo Energii zapowiedziało, że przetarg na wybór technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zostanie ogłoszony najpóźniej na początku 2018 r.
Niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że elektrownia jądrowa w Polsce mogłaby być gotowa już w 2029 r. Ten termin jest jednak bardzo mało realny.
Przypomnijmy, że w lipcu 2016 r. Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), prognozował, że pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy ok. 1,65 GW zostanie uruchomiona w roku 2031. To też ambitny termin.
Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) został przyjęty w styczniu 2014 r. przez rząd PO-PSL.
Z harmonogramu przedstawionego w PPEJ wynikało, że rozpoczęcie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej nastąpi w 2019 r. i zostanie on uruchomiony do końca 2024 r. Z kolei zakończenie budowy drugiego bloku elektrowni jądrowej zaplanowano na 2035 r.
źródło: wnp.pl