Republika Czeska udzieli ČEZ pożyczki na budowę nowego reaktoru jądrowego w Dukovany

Republika Czeska udzieli ČEZ pożyczki na budowę nowego reaktoru jądrowego w Dukovany

Republika Czeska udzieli pożyczki przedsiębiorstwu energetycznemu ČEZ na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany. 

Zostało to ogłoszone przez premiera Andreja Babiša na konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Komitetu ds. Energii. Oczekiwana kwota budowy to około 6 miliardów euro (około 162 miliardów koron), państwo powinno wpłacić 70 procent, a pozostałe 30 procent powinna pokryć ČEZ.

Według dyrektora generalnego Grupy ČEZ Daniela Beneše przetarg na wybór dostawcy powinien zostać ogłoszony do końca tego roku, a zwycięzca zostanie ogłoszony do końca 2022 roku.

Minister przemysłu i transportu Karel Havlíček określił, że modelem dostawczym nowej jednostki w Dukovanach będzie konstrukcja pod klucz. Jednak zdaniem ministra udział państwa w budownictwie nadal będzie przedmiotem dyskusji. „Dyskusja na temat udziału państwa, to znaczy udziału zasobów zagranicznych lub zasobów własnych, niezależnie od tego, czy potrzebnych będzie 70–30, będzie oparta na dyskusji w Komisji Europejskiej”, powiedział Havlíček.

Dwie z trzech umów między rządem a CEZ w sprawie ukończenia elektrowni mają zostać podpisane do końca czerwca, nie później niż na przełomie czerwca i lipca. „Jest to umowa ramowa i wykonawcza” – wyjaśnił Havlíček.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: