Koreańczycy zaoferują Polsce technologię do budowy elektrowni jądrowej

Koreańczycy zaoferują Polsce technologię do budowy elektrowni jądrowej

W Polsce oraz w Europie środkowo-wschodniej prowadzimy serwis dla energetyki zawodowej i realizujemy projekty w zakresie instalacji ochrony środowiska, głównie odsiarczania spalin. Jesteśmy jedną z firm, która będzie oferować Polsce technologię budowy elektrowni jądrowych – mówi Mariusz Marciniak, dyrektor Doosan Power Systems na Europę środkowo-wschodnią.


Koreańska grupa zainteresowana jest również spalarniami odpadów. Doosan Lentjes dostarczył kocioł dla Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie.

Doosan będzie jednym dostawców urządzeń przy budowie spalarni odpadów w Olsztynie.

Firma zajmuje się także budową bloków z reaktorami jądrowymi APR 1400, chciałaby je zbudować w Polsce.

– Myślę, że ciągle mamy w energetyce dużo do zrobienia, pomimo tego że duże projekty niestety odchodzą w przeszłość, szczególnie w Europie. W 2019 r. udało nam się jednak podpisać kontrakty w Azji na dwa bloki klasy 1000 MW na parametry ultra superkrytyczne, co uważam za duży sukces – mówi Mariusz Marciniak, dyrektor Doosan Power Systems na Europę środkowo-wschodnią.

Doosan w Polsce oraz w Europie środkowo-wschodniej prowadzi serwis dla energetyki zawodowej, bierze udział w przetargach i realizuje projekty w zakresie instalacji ochrony środowiska, głównie odsiarczań spalin.

– Staramy się przebranżowić i skupić na innych dziedzinach energetyki, które wydają się bardziej perspektywiczne – dodaje Mariusz Marciniak.

Doosan w Korei Południowej jest wyłącznym producentem reaktorów jądrowych, koreańska grupa jest zainteresowana udziałem także w polskim programie jądrowym.

– Jako energetyk z krwi i kości bardzo chciałbym, abyśmy mieli swoje jednostki jądrowe, żebyśmy mogli kształcić kadry. Jest tyle mowy o postawieniu na produkcję zeroemisyjną, a jest to przykład takiej technologii. Co prawda, inwestycyjnie kosztowny, ale produkujący bardzo tanią energię i zeroemisyjną, jeśli chodzi o CO2. Mamy nadzieję, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie. Jesteśmy jedną z firm, która będzie oferować swój produkt – zapowiada Mariusz Marciniak.

Przypomina, że Doosan produkuje reaktory APR 1400 oraz wytwornice pary.

Innym atrakcyjnym sektorem dla Doosan są spalarnie odpadów, gdzie spółka dostarcza wiele urządzań, począwszy od kotłów, poprzez turbiny parowe po instalacje oczyszczania spalin.

– Jesteśmy obecni w tym sektorze, on jest specyficzny, tam energetyka połączona jest z ochroną środowiska. Mamy tam dobre doświadczenia, kotły Doosan Lentjes pracują w Krakowie, chyba najnowocześniejszym zakładzie utylizacji odpadów – podkreśla Mariusz Marciniak.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: