Ecol umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Ecol umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Spółka Ecol z Rybnika przeprowadziła czyszczenie hydrodynamiczne oraz płukanie układów olejowych dwóch nowych turbogeneratorów bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Mochowce na Słowacji. Usługa miała na celu przygotowanie nowych układów olejowych do pierwszego uruchomienia turbozespołów. Podobne prace zaplanowano jeszcze na ten rok przy bloku nr 4.

Elektrownia jądrowa Mochowce do tej pory wyposażona była w dwa rosyjskie reaktory wodne ciśnieniowe WWER 440 model V-213 o mocy 440 MWe każdy. Blok nr 1 dostarcza prąd elektryczny do sieci od lata 1998 r., a blok nr 2 – od końcówki roku 1999. Bloki nr 3 i 4 będą dysponować podobnymi reaktorami, ale o nieco wyższej mocy, po 471 MWe każdy. Według najnowszych informacji nowe bloki rozpoczną prace na przełomie tego i przyszłego roku.

– Od wielu lat rozwijamy nasze kompetencje w zakresie obsługi energetyki jądrowej. Dziś należymy do tej wąskiej grupy przedsiębiorstw w Europie, które zajmują się czyszczeniem układów olejowych turbin, skraplaczy czy też wymienników ciepła w elektrowniach jądrowych, w tym również w warunkach podwyższonego promieniowania w obiegach pierwotnych reaktorów – mówi Wojciech Majka, prezes zarządu spółki Ecol.

– Jesteśmy jedyną firmą, która specjalizuje się w hydrodynamicznym czyszczeniu krytycznych elementów generatorów pary pod wysokim ciśnieniem, dochodzącym do 3000 bar, w elektrowniach atomowych wykorzystujących rosyjskie technologie lub technologie z ZSRR – dodaje Majka.

To nie pierwsze usługi, jakie firma Ecol wykonuje dla spółki Slovenské Elektrárne – operatora elektrowni w Mochowcach czy drugiej ze słowackich elektrowni atomowych w Bohunicach. W obu elektrowniach realizowała już czyszczenie generatorów pary w czasie postojów remontowych w latach 2014-2016.

Przedsiębiorstwo z Rybnika specjalizuje się w pracach utrzymania ruchu związanych z prowadzeniem gospodarki smarowniczej. Ecol pozostaje również od 1993 r. branżowym dystrybutorem olejów dla energetyki produkcji Lotos Oil z Gdańska. Ekipy z Rybnika pracują m.in. w elektrowniach atomowych w Czechach, Rosji, na Słowacji i Ukrainie.

 

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: