Polski rząd stawia na energetykę jądrową?

Polski rząd stawia na energetykę jądrową?

Polski rząd uznaje energetykę jądrową za istotny element transformacji sektora energetycznego. Jest to technologia zeroemisyjna, która dzisiaj odpowiada za 50 proc. czystej energii produkowanej w Europie – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski w trakcie XI posiedzenia plenarnego Europejskiego Forum Energii Jądrowej (ENEF), które odbyło się 3-4 października 2016 r. w Bratysławie.

W trakcie corocznego posiedzenia ENEF, organizowanego naprzemiennie w Pradze i Bratysławie, wiceminister Andrzej Piotrowski otworzył panel poświęcony roli energetyki jądrowej w nowym modelu rynku energii oraz opublikowanemu w kwietniu br. raportowi Komisji Europejskiej Nuclear Illustrative Programme (PINC).

W swoim wystąpieniu minister Piotrowski podkreślił, że Europa powinna dążyć do zapewnienia odpowiednich warunków i narzędzi odbudowy potencjału energetyki jądrowej oraz budowy dużych kapitałochłonnych projektów energetycznych. Zwrócił także uwagę na brak spójnej polityki Komisji w odniesieniu do bezemisyjnych źródeł energii.

Energia jądrowa powinna mieć jasno wytyczoną drogę rozwoju zarówno dla nowobudowanych elektrowni, jak również dla sektora badań i rozwoju. Odnosi się to również do technologii wysokotemeraturowych mogących m.in. zapewnić w przyszłości źródło wodoru dla np. aut napędzanych tego rodzaju paliwem – dodał Andrzej Piotrowski.

Kilka dni wcześniej minister Piotrowski przewodniczył misji polskich firm zainteresowanych rozwijaniem współpracy z kanadyjskim przemysłem jądrowym.

Polski rząd przykłada duże znaczenie do udziału polskiego przemysłu w krajowym projekcie jądrowym i już teraz wspiera naszych przedsiębiorców w kooperacji z tą branżą –zapewnił Andrzej Piotrowski.

Celem polskiej misji była prezentacja oferty kanadyjskim przedsiębiorstwom w ramach targów kanadyjskiego przemysłu jądrowego pn. Supplier Day odbywających się w Toronto. Organizatorem targów była kanadyjska Izba Przemysłu Jądrowego OCI. Uczestniczyły w nich podmioty branżowe z USA, Argentyny, Chin, Japonii oraz Europy.

W programie misji znalazły się również bilateralne spotkania i wizyty w kanadyjskich przedsiębiorstwach, z którymi polskie firmy mogą nawiązać lub rozwinąć współpracę.

Przedstawiciele polskiego przemysłu spotkali się również z przedstawicielami kanadyjskiego rządu prowincji Ontario. W trakcie spotkania omówili perspektywy rozwoju dalszej współpracy Polski i Kanady w obszarach energetycznych: ropy, gazu, energetyki jądrowej – również w obszarach przemysłowych i naukowych oraz czystych technologii węglowych.

W misji wzięła udział grupa 14 polskich przedsiębiorstw przemysłowych: Dolnośląska Fabryka Maszyn Energetycznych, Electrum, Fabryka Armatury Przemysłowej, Instytut Spawalnictwa, Klimat Solec, KMW Engineering, Olmex, PUP Gotech, Rockfin, Zamkon, Vistra, 4 Valves System. Wspomniane firmy posiadają doświadczenie w sektorze jądrowym lub rozważają rozpoczęcie kooperacji z tą branżą.

Realizacja polskiego projektu jądrowego jest wciąż na bardzo wczesnym etapie.

Przetarg na budowę pierwszego bloku jądrowego może zostać ogłoszony na przełomie roku 2017 i 2018 – poinformował w rozmowie z wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Jak podkreśla, oddanie bloku jądrowego do eksploatacji to perspektywa ok. 15 lat.

Pierwsze 5 lat to przygotowania do budowy a kolejne 10 lat to już realizacja bloku jądrowego – dodaje Krzysztof Tchórzewski.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: