ME rozmawia z USA ws. współpracy w energetyce jądrowej

ME rozmawia z USA ws. współpracy w energetyce jądrowej

Możliwości kooperacji w zakresie realizacji polskiego programu jądrowego, spotkania z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego oraz współpraca naukowa w obszarze nowych reaktorów to główne punkty wizyty wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego w Stanach Zjednoczonych. Wiceminister spotkał się 8 lutego 2017 r. w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Podczas wizyty w Waszyngtonie wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Józef Sobolewski rozmawiali także z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego. W spotkaniu zorganizowanym przez Nuclear Energy Institute uczestniczyli reprezentanci Departamentów Handlu i Energii USA oraz amerykańskie korporacje z branży nuklearnej. Rozmowy dotyczyły możliwości włączenia polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego oraz udziału krajowego przemysłu w realizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Jednym z tematów spotkania był także rozwój reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Minister Piotrowski przypomniał, że w 2016 r. powołany został zespół, którego zadaniem jest przygotowanie do wdrożenia HTR w Polsce, niezależnie od budowy elektrowni jądrowej. Prace nad reaktorami HTR, zaliczanymi do tzw. IV Generacji, prowadzone są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Japonii. Wdrożenie reaktora HTR w Polsce umożliwiłoby w przyszłości znaczną redukcję importu gazu ziemnego, używanego jako źródła ciepła w przemyśle chemicznym.

Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych a firmą X-energy, startupem który opracował konstrukcję małego modułowego reaktora Xe-100 chłodzonego helem i zasilanego granulowanym paliwem jądrowym.

W trakcie rozmów z przedstawicielami amerykańskiej branży nuklearnej dyskutowano ponadto o kwestiach rozwoju technologii jądrowych i produkcji radioizotopów dla celów medycznych. Polski ośrodek wytwarzania izotopów promieniotwórczych – Narodowe Centrum Badań Jądrowych – eksportuje swoje produkty do 80 krajów. Dzięki współpracy ze stroną amerykańską, w Polsce mógłby być realizowany cały proces technologiczny produkcji radioizotopów.

Delegacja Ministerstwa Energii odwiedzi także zakład produkujący paliwo jądrowe w Wilmington w Północnej Karolinie oraz elektrownię jądrową Vogtle w stanie Georgia, gdzie trwa budowa dwóch reaktorów AP-1000.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: