Synthos już rozmawia o dostawach paliwa jądrowego do Polski

Synthos już rozmawia o dostawach paliwa jądrowego do Polski

Synthos Green Energy, spółka z polskiej grupy Synthos, chce współpracować z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Kanady ws. dostaw paliw do małych reaktorów jądrowych, które mają powstać w Polsce.

Kanadyjska spółka Cameco, koncern GE Hitachi Nuclear Energy, spółka GEH SMR Technologies Canada oraz polska firma Synthos Green Energy podpisały umowę o współpracy (memorandum of understanding) w celu oceny możliwości dostaw paliwa uranowego z Kanady do potencjalnej floty małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Polsce.

Stabilne i zeroemisyjne źródło energii

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej i bezemisyjnej energii elektrycznej ze sterowalnego źródła. Takim źródłem są właśnie elektrownie jądrowe.

Już w 2019 r. Synthos Green Energy oraz  GE Hitachi Nuclear Energy podpisały umowę o możliwości budowy małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce. Kolejną umowę obie firmy zawarły w 2020 r.

Cameco zajmuje się dostawami uranu dla energetyki jądrowej na całym świecie. W lipcu 2021 r. Cameco, GE Hitachi Nuclear Energy oraz Global Nuclear Fuel-Americas zapowiedziały współpracę w celu przyspieszenia komercjalizacji i wdrożenia rektorów BWRX-300 w Kanadzie i na całym świecie.

Małe reaktory, wielki cel

– Wierzymy, że energia jądrowa odegra ważną rolę w pomaganiu krajom i firmom na całym świecie w osiągnięciu celów zeroemisyjności – powiedział Tim Gitzel, prezes Cameco.

– Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Cameco i GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie określenia wymagań dotyczących uranu dla floty BWRX-300 w Polsce oraz wsparcia, jakie Kanada może udzielić w tej kwestii – powiedział Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy.

Jak zaznaczył, Synthos Green Energy ściśle współpracuje z GE Hitachi Nuclear Energy w celu zidentyfikowania możliwości dostaw paliwa jądrowego do Polski.

– GE Hitachi Nuclear Energy ma zaszczyt współpracować z Cameco i Synthos Green Energy przy wdrażaniu BWRX-300. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wprowadzenia do Polski bezemisyjnego wytwarzania energii i wspierania tworzenia miejsc pracy przy dostawach uranu w Kanadzie – powiedział Jay Wileman, prezes i GE Hitachi Nuclear Energy.

Cameco jest jednym z największych światowych dostawców paliwa uranowego. Spółka przekonuje, że dysponuje jednymi z największych na świecie rezerwami uranu.

Akcje spółki notowane są na giełdach w Toronto i Nowym Jorku, jej siedziba znajduje się w Saskatoon, największym mieście kanadyjskiej prowincji Saskatchewan.

Mała wersja dużego

BWRX-300 to mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt. Jego twórcą jest firma GE Hitachi Nuclear Energy, dysponująca jednym z największych na świecie doświadczeń w projektowaniu reaktorów jądrowych.

Projekt bazuje na licencjonowanym przez amerykańskiego regulatora NRC reaktorze ESBWR o mocy 1500 MWe i jest jego uproszczoną wersją.

GE Hitachi Nuclear Energy przewiduje, że dzięki znacznemu uproszczeniu projektu, reaktor BWRX-300 będzie wymagał znacznie mniejszych kosztów kapitałowych w przeliczeniu na MW niż inne projekty małych reaktorów modułowych (SMR) chłodzonych wodą lub istniejące projekty dużych reaktorów jądrowych.

GE Hitachi Nuclear Energy przekonuje, że koszt produkcji energii elektrycznej i cieplnej przez BWRX-300 będzie porównywalny z kosztami elektrowni gazowych oraz źródeł odnawialnych.

Jednocześnie reaktor ma gwarantować stabilność wytwarzania energii nieosiągalną dla OZE. To sprawia, że reaktor modułowy stanowi rozwiązanie do zaopatrzenia w energię zakładów przemysłowych, a także dostarczania ciepła systemowego do miejskich sieci ciepłowniczych.

BWRX-300 jest obecnie przedmiotem analiz organów dozoru jądrowego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w Kanadzie.

Duże zainteresowanie nową technologią

W ostatnich tygodniach zawarto kilka umów zakładających współpracę przy rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Przedstawiciele PKN Orlen i spółki Synthos Green Energy 29 czerwca 2021 r. podpisali umowę zakładającą wdrażanie technologii małych reaktorów jądrowych.

Strony podkreślają, że inwestycje w małe reaktory nie stoją w sprzeczności z programem polskiej energetyki jądrowej.

Polscy miliarderzy Zygmunt Solorz (kontrolujący grupy ZE PAK i Polsat) i Michał Sołowow (właściciel grupy Synthos) 31 sierpnia 2021 r. poinformowali, że chcą razem zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie, przy wykorzystaniu aktywów ZE PAK.

Projekt zakłada inwestycję w od czterech do sześciu małych reaktorów jądrowych (SMR) o mocy 300 MW każdy.

Z kolei 8 września 2021 r. spółki Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii małych reaktorów jądrowych.

– Pierwszy reaktor IV generacji ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2025 roku, kolejne jednostki powstaną w USA. Jeśli proces licencjonowania w Polsce będzie przebiegał prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reaktory IV generacji mogły zostać uruchomione w zakładach Ciechu przed końcem dekady – mówi Rafał Kasprów.

 

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: