Westinghouse rozpoczyna prace przy polskim programie jądrowym

Westinghouse rozpoczyna prace przy polskim programie jądrowym

Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design – FEED) w ramach grantu przyznanego przez Amerykańską Agencję Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.

Prace FEED będą istotnym krokiem przybliżającym realizację projektu. Jest to również jeden z kluczowych elementów realizacji umowy międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej. 

Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

– Dziękujemy rządom USA i Polski za IGA oraz za wsparcie USA w prowadzeniu finansowania FEED. Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu – powiedział Elias Gideon, senior vice president, commercial operations w Westinghouse.

Bezpieczeństwo i mniejsza emisja CO2

Westinghouse będzie realizować założenia przewidziane w FEED wspólnie ze swoim partnerem odpowiedzialnym za prace inżynieryjne, budowę i zarządzanie projektem – firmą Bechtel. 

Projekt będzie oparty na technologii Westinghouse AP 1000. Wstępne studium inżynieryjne zostanie po roku zweryfikowane przez polski rząd, co wesprze wybór najlepszego partnera do programu budowy elektrowni jądrowej.

– Długoterminowa współpraca strategiczna między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Westinghouse przełożyłaby się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, pomogła zmniejszyć emisje CO2 i zapewniła stabilne źródła wytwarzania energii elektrycznej po wycofaniu istniejących bloków węglowych – przekonuje Westinghouse.

Oferentów trzech

W Polityce energetycznej Polski do 2040 r., przyjętej przez rząd w lutym 2021 r. założono, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,6 GW, kolejne będą uruchamiane

co 2-3 lata – cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków do 2043 r. 

W tych blokach mają być reaktory generacji III i III+ o mocy ok. 1000-1600 MW każdy.

Westinghouse jest jednym z trzech oferentów zainteresowanych polskim programem jądrowym, oprócz amerykańskiej firmy jest francuski koncern EDF z reaktorem EPR o mocy 1600 MW i grupa KHNP z Korei Południowej z reaktorem AP 1400.

 

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: